Jdi na obsah Jdi na menu
 


Útulky pro zvířátka...

26. 10. 2011

 Dopis od manažerky útulku – anonymně v North Carolina, USA :
dalmatyni.jpg


Myslím, že naše společnost se potřebuje velké probuzení. Jako manažer útulku se s vámi všemi podělím o malý náhled, malý náhled z dění uvnitř...

Především by jste vy, množitelé a prodejci, měli pracovat alespoň jeden den tam “vzadu” v útulku.. Možná, kdyby jste viděli, jak se vytrácí život z těch smutných, ztracených a zmatených očí, možná, by jste změnili svůj názor na množení a prodávání zvířat lidem, které vlastně ani neznáte. 

To štěně, které jste právě prodali velmi pravděpodobně skončí v mém útulku jakmile už nebude tím roztomilým malým štěnětem. Jak by jste se cítili, kdyby jste věděli, že tento pes, kterého jste dali do útulku se z něj na více jak 90procent nikdy nedostane? Čistokrevný nebo křížený! Asi 50procent všech psů, kterých se majitelé vzdají nebo jsou toulaví, a kteří se dostanou ke mně do útulku jsou čistokrevní. 

Nejobvyklejší výmluvy, které slyším: 
“Stěhujeme se a nemůžeme vzít svého psa (nebo kočku)” Opravdu? Stěhujete se do místa kde nejsou povolená zvířata? 
Nebo lidé říkají “Ten pes vyrostl více než jsme si mysleli” Jak velký jste si mysleli, že bude Německý ovčák? 
“Nemáme na ní/něj čas” Opravdu? Pracuji 10-12 hodin denně a stále mám dost času na svých 6psů!
“ Ničí nám zahradu” Co kdyby jste z nich udělali součást své rodiny?! 
Vždy mi říkají “Nechceme procházet tím stresem, abychom mu našli místo, kde by mohl být, víme, že se určitě adoptuje, je to hodný pes”. 

Je více než pravděpodobné, že váš pes nebude nikdy adoptován a jak myslíte, že je pro něj stresující být v útulku? Řeknu vám to - vaše zvíře má 72hodin na to, aby našlo novou rodinu od chvíle co ho zde zanecháte. Někdy trochu déle pokud není útulek plný a pokud váš pes zůstane naprosto zdravý. Pokud nastydne, umře. 

pes.jpgVaše zvíře bude zavřeno do malého výběhu v místnosti s dalšími minimálně 25ti štěkajícími a naříkajícími psy. Bude se vyprazdňovat tam kde spí, tam kde jí. Bude v depresi a bude neustále naříkat za rodinou, která ho opustila. Pokud bude patřit váš pes mezi ty šťastné, budu mít ten den dostatek dobrovolníků, aby ho vzali na procházku. Pokud je mít nebudu, jedinou pozornost, kterou váš pes obdrží bude mísa jídla, kterou mu podstrčíme pod mříží a vyčištění kotce silným proudem vody.

Pokud je váš pes velký, černý nebo typově “bull” (pitbull, rotvajler, mastiff atd.) byl již pravděpodobně utracen ve chvíli kdy vycházíte ze dveří. 
Tito psi se prostě neadoptují. Nezáleží na tom jak sladcí jsou a jak skvěle jsou vychovaní.

Pokud váš pes není adoptován během 72hodin a útulek je plný, bude utracen. Pokud útulek není plný a váš pes je milý a oblíbené rasy, může se jeho utracení oddálit. Ale ne na dlouho. Většina psů si během chvíle začne bránit svůj kotec, (většinou do týdne) a jsou tedy utraceni pro agresi. I ti nejsladší pejsci se v tomto prostředí změní. Pokud to váš pes zvládne přes všechny tyto překážky, ale dostane kašel či infekci, bude utracen protože útulky zkrátka nemají prostředky zaplatit ani 100 dolarovou péči.

Těm z vás, kteří nikdy nebyli svědky utracení perfektně zdravého a vystrašeného zvířete, přiblížím vám jak vypadá eutanázie.

Nejdříve se vašemu psovi nasadí vodítko. Vždy vypadají tak šťastně, vrtí ocasem, protože si myslí, že jdou na procházku. Ale jen do té chvíle než dojdou k “Té Místnosti”. Každý z nich zešílí a snaží se za každou cenu dostat od dveří. Musí cítit zápach smrti nebo cítí všechny ty smutné duše, které tam zůstaly, je to zvláštní, ale děje se u každého jednoho z nich. Váš pes nebo kočka bude “zkrocen” a přidržen jedním až dvěma vet asistenty, záleží na velikosti a na tom, jak moc vystrašení jsou. Pak přejde veterinář k procesu - k eutanázii. Najde si žílu na přední pacce a píchne vašemu psovi či kočce injekci tzv “růžové tekutiny”. Doufejme, že vaše zvíře nezačne panikařit z toho, že je v těsném objetí vet techniků. Viděla jsem vyrvané jehly z nohy a byla jsem pokrytá krví a ohlušena bolestným kňučením a křikem. Vaši psi a kočky “nejdou hned spát” někdy jsou v bolestivých křečích, někdy lapají po dechu a někdy se sami na sebe vyprázdní… 

Když toto všechno skončí, tělo vašeho psa je nacpáno do velkého mrazáku vzadu v útulku se všemi těmi ostatními zvířaty, která byla usmrcena před tím vaším, a čekají na vyzvednutí jako odpadky. Co se stane dál? Kremace? Odvoz na skládku? Vyškvaření do jídla pro psy? Nikdy se to nedozvíte a ani na to nebudete myslet. Vždyť to bylo jen zvíře a vždycky si můžete přeci koupit nové, že?

Doufám, že ti z vás, kteří toto čtou nikdy nedostanou tento obrázek z hlavy, tak jako já když se každý den vracím z práce. 

Nenávidím svou práci, nenávidím fakt, že existuje a nenávidím fakt, že vždy bude existovat, dokud se vy lidé nezměníte a neuvědomíte si, že ovlivňujete mnohem více životů než jen ten svého psa, kterého jste se takovým způsobem zbavili. 

Zhruba 9 až 11 MILIONŮ zvířat umírá každý rok v útulcích a jen vy to můžete zastavit. Dělám co mohu, abych zachránila každý život, který se dá, ale záchranné stanice jsou stále plné a každý den přichází o mnoho více zvířat než se podaří umístit. 

To hlavní co tím chci říci – NEMNOŽTE A NEKUPUJTE ZATÍMCO V ÚTULCÍCH ZVÍŘATA UMÍRAJÍ!! 

Můžete mě nenávidět pokud chcete. Pravda bolí a realita je jaká je. Já doufám, že tímto změním názor alespoň jednoho člověka na množení svých psů, na to, aby dali své milující zvíře do útulku, na to, aby koupili psa… Doufám, že jednou někdo přijde ke mně do útulku a řekne “přečetl jsem váš dopis a chci adoptovat”. PAK BY TO STÁLO ZA TO!

 

kocky.jpg

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

...................

Kagome/Kurama, 26. 10. 2011 20:56

Tak ta první výmluva, kterou paní uvedla, mnohdy ani výmluva není. Copak nikdy neslyšela o místech, kde pes ani kočka opravdu nesmí? Když jde člověk do podnájmu, tak to domácí povolit nemusí.
Já jen nechápu, proč tam dále pracuje, když to tolik nenávidí. Jasně, práce je málo, ale prodavačky berou všude. Bylo by to mnohem lepší než to, co nám tady popisuje.
Nevím, co na to říct. Asi to, že jsem si to nikdy ani nepředstavovala jinak? Kamarádka má pejska z útulku a ze začátku s fenkou taky byly trable, bála se komukoli věřit.
Jen si myslím, že pokud se lidi dobrovolně takhle zbavují zvířete, je jim docela jedno, co se s ním pak stane - na jejich triko to není. To, že se zvířaty v útulku se zachází špatně, je všeobecně známo. Takže už to, že lidi je do útulku dávají, o něčem svědčí.

Re: ...................

Rin, 26. 10. 2011 21:04

Myslím, že to není, že by nemohla najít jinou práci. Sama tam říkala, že se snaží zachránit každý život... no, každý na to má jiný názor. Myslíš, že by bylo lepší, kdyby tam pracoval někdo, kdo zvířata nenávidí?
A ty výmluvy, tam sou spíš, že sou opravdu banální a debilní, ne že by ona sama takové věci brala. Já osobně s tímhle článkem souhlasím. Taky jsem věděla, že to takhle nějak s útulkama chodí, ale když si o tom přečteme takhle nezaobaleně, celé to na nás dopadne. A věř tomu, že spousta lidí, co dají svého miláčka do útulku ani z poloviny nevědí, co se tam děje. Máš pravdu, sou lidi, kterým je to jedno, ale taky takoví, co si myslí, že pejskům bude v útulku líp a věří, že si majitele najdou.

Re: Re: ...................

Kagome/Kurama, 26. 10. 2011 21:11

V tom případě je to ale chyba těch lidí, kteří si tohle předem nezjistí. Když chci někam svěřit svého mazlíčka, tak ho nehodím na krk jen tak někomu, no ne? Snaží se, ale zřejmě jí to moc nejde (a nemůže za to), takže by to vyšlo skoro nastejno.
Samozřejmě mi jich líto je, zvířata zbožňuju, ale co zmůžou proti té největší bestii, kterou jsme my sami.
K těm výmluvám - jo, jsou debilní, ale jak říkám, až na tu první. Ta tak debilní není vzhledem k tomu, že mnohdy bohužel dává smysl :)